wyszukiwanie zaawansowane
» Poradnik budowlany - Oświetlenie ledowe

Producenci

  • EcoEnergy
  • EKO-LIGHT
  • LED line
  • LEDOM
  • LUMINES
  • MAXLED

Poradnik budowlany - Oświetlenie ledowe

Data dodania: 31-10-2015 Oszczędzaj na energii stosując oświetlenie LED.

Ledowe oświetlenie jest oszczędne i wydajne

30.10.2015 | Agnieszka Frączek, fot. Tadeusz Poźniak
ledy

Nawet do 90 proc. mniej prądu w porównaniu z tradycyjną żarówką pobierają diody LED. Są także bardziej wytrzymałe, mniej się nagrzewają, nie emitują szkodliwego promieniowania UV, mają dłuższą żywotność. Właśnie dlatego lampy LED stają się coraz popularniejsze w domach i firmach.
 

Lampy LED-owe są źródłem światła opartym na specjalnych diodach elektroluminescencyjnych. To oszczędniejsza alternatywa dla innych źródeł światła np. rtęciowych energooszczędnych, czy tradycyjnych żarówek żarowych, które jeszcze do niedawna królowały w naszych domach, a od kilku lat są dostępne już tylko do użytku przemysłowego.
Tradycyjne żarówki to pozornie najtańsze źródło światła. Kosztują co prawda niewiele, bo do ok. 5 zł, szybko się jednak nagrzewają i ich przewidywany czas pracy nie przekracza 1500 godzin (ok. 60 dni).
 

Nieco żywotniejsze są żarówki rtęciowe, popularnie zwane świetlówkami. Cenowo są nieco droższe, ale świecą dłużej, bo średnio od 10 000 do 15 000 godzin, oszczędzając do 50 proc. energii w stosunku do żarówek tradycyjnych. Niestety, podobnie, jak wspomniana żarówka tradycyjna, mocno się nagrzewają i nie od razu świecą pełnym światłem. Na tzw. rozruch potrzebują od 1 do 3 minut. Szkodzi im również częste włączanie i wyłączanie, co znacznie skraca ich żywotność.
 

Lampy LED są droższe, za to…
 

Lampy LED są droższe, bo za najpopularniejszą lampę E27, na tzw. dużym gwincie, dobrej firmy trzeba zapłacić, w zależności od mocy, średnio od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych, jednak ich wydajność, oszczędność i długi czas funkcjonowania są imponujące, co w konsekwencji jest dobrodziejstwem dla domowego budżetu.
 

– Żywotność takiej żarówki to nawet pięćdziesiąt tysięcy godzin. Przyjmując, że świeciłaby ona nieprzerwanie przez całą dobę, to nie musielibyśmy kupować nowej lampy nawet przez 4 lata. W tym czasie musielibyśmy zużyć ponad 30 zwykłych żarówek lub 3 energooszczędne – wylicza Sebastian Sitek, kierownik Salonu Światła LED w Rzeszowie. – Taka żarówka to także oszczędność prądu nawet do 90 proc. w stosunku do tradycyjnych żarówek lub halogenów – dodaje.
 

…wyliczamy, ile można zaoszczędzić
 

Dla zobrazowania oszczędności LED-ów możemy przyjąć wyliczenia specjalistów, którzy przyjmują do porównań 8 źródeł światła LED (w oprawie E27 o mocy 8 W) i 8 tradycyjnych (o mocy 60 W), które świecić będą w mieszkaniu przez 3 godziny w ciągu dnia. Koszt zużycia prądu, przy cenie 65 groszy za kilowatogodzinę, wyniesie w przypadku żarówki tradycyjnej – ok. 1 zł, a LED-ów – 20 groszy. Już na takim prostym przykładzie widać oszczędność, która spowoduje, że koszt lampy LED zwróci nam się przeciętnie po roku użytkowania. Oczywiście, są to wyliczenia przykładowe, a na ich wielkości mają wpływ różne czynniki.
 

Warto wspomnieć, że LED-y nie nagrzewają się tak mocno jak wspomniane na początku żarówki i nie szkodzi im częste włączanie i wyłączanie. Pełną moc świecenia uzyskują już po 1 sekundzie. Producent oferują na nie od 2 do 5 lat gwarancji, co oznacza, że jeśli z jakiegoś powodu LED w tym czasie ulegnie uszkodzeniu, zostanie wymieniony na nowy produkt. O takie warunki raczej trudno w przypadku tradycyjnych żarówek.
 

Lampy LED to nie tylko dobrodziejstwo dla naszego domowego budżetu, dają również wiele możliwości aranżowania pomieszczeń za pomocą różnorakiej barwy światła. Jeszcze do niedawna kojarzyły się tylko z zimnym, jasnoniebieskim światłem, być może sprawdzającym się w warunkach dużych hal, ale już niekoniecznie w pomieszczeniu, w którym się relaksujemy. Obecnie funkcjonują także diody mające barwę białą, ciepłą, najbardziej zbliżoną do światła żarówki oraz neutralną, pośrednią pomiędzy zimną a ciepłą, która imituje światło księżyca.
 

LED naśladuje już światło dzienne
 

– Nowością, dostępną od niedawna jest barwa naśladująca światło dzienne. Jest ona podobna do barwy ciepłej, ale dużo przyjemniejsza. Występują także kolorowe źródła światła oraz takie, w których możemy zmieniać kolory za pomocą kontrolera. Uniwersalność LED-ów pod względem barwy światła pozwala nam zaoferować klientom źródła światła LED w szerokiej gamie kolorystycznej – informuje Sebastian Sitek.
 

Przy zakupie diod LED-owych warto zwrócić także uwagę na ich mocowanie i przeznaczenie. Powszechnie używane w gospodarstwach domowych i najczęściej wybierane przez klientów są E27 na tzw. „dużym gwincie” oraz na „małym gwincie”- E14. Mamy też możliwość dobrania lamp na innych rodzajach gwintów i dopasowania do warunków, w których będą stosowane.
 

Na przykład GU10 kieruje strumień świetlny bezpośrednio ku dołowi, i podobnie jak MR16 – stosowane jest głównie w sufitach podwieszanych, przy dekoracji mebli i gablot sklepowych oraz do oświetlenia schodów. MR11 występuje w oświetleniu ozdobnym oraz dodatkowym, G4 – wykorzystywane jest w szczególności do oświetlenia dekoracyjnego, w którym światło pada punktowo oraz G9 – doceniane w oprawach meblowych, a także do oświetlenia dekoracyjnego.
 

Istotna jest także moc żarówki LED-owej. Ogólnie przyjmuje się, że 1 W żarówki LED odpowiada do 10W żarówce tradycyjnej (+/- 5 W).

 

LED-y są oszczędne, uniwersalne i nie wymagają spełnienia jakiś specjalnych wymogów użytkowych. Jednak przy zakupie, aby być zadowolonym z późniejszego funkcjonowania, nie powinniśmy dać się zwieść złudnym promocjom, podczas których sprzedawany jest towar w podejrzanie niskiej cenie, a ta często nie idzie w parze z jakością wyrobu.

 

źródło:
   http://poradnikbudowlany.eu/ledowe-oswietlenie-jest-oszczedne-i-wydajne/
Przejdź do strony głównej
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl